From Staff Reports

The Prosper High School Swim and Dive Teams competed in a Tri-Meet on Oct. 10. The meet was held at the Frisco ISD Natatorium against Frisco Heritage and Lone Star Schools. The girls and boys teams were strong enough to out-score Frisco’s Lone Star High School, but fell short, and trailed behind Frisco Heritage High.

Divers started the meet competition. Each diver performed six dives off the springboard. Miranda Dymond, PHS sophomore, captured first place overall.

In the swim competition, several PHS swimmers earned first place: Alyssa Palsson (100-yard breaststroke, 50-yard freestyle), Brent Wooley (100-yard breaststroke) and Jacob Kopenski (500-yard freestyle).

The swimming relay teams took to the starting blocks and the results are as follows:

Girls 200 Yard Medley Relay: second place – Jennifer Long (backstroke), Alyssa Palsson (breaststroke), Grace Gardiner (butterfly), Melissa Hailey (freestyle).

Boys 200 Yard Medley Relay: first place- Max Keffer (backstroke), Brent Wooley (breaststroke), Luis Ordonez (butterfly), Andrew Vogelsang (freestyle).

Girls 200 Yard freestyle Relay: second place- Grace Gardiner, Melissa Hailey, Jennifer Long, Alyssa Palsson.

Boys 200 Yard Freestyle Relay: second place- Brent Wooley, Andrew Vogelsang, Max Keffer, Jacob Kopenski.

Girls 400 Yard Freestyle Relay: second place- Audrey Cate, Valeria Matos, MaryAnn Sayers, Brittany Maynard.

Individual Swim results:

Girls 200 Yard Freestyle: third place- Audrey Cate, fifth place- Brittany Maynard.

Boys 200 Yard Freestyle: second place- Jacob Kopenski, fourth place- Austin Walker, fifth place- Zackery Garcia.

Girls 200 Yard Individual Medley: second place- Grace Gardiner.

Boys 200 Yard Individual Medley: second place- Max Keffer, third place- Luis Ordonez, fourth place- Joshua Garza.

Girls 50 Yard Freestyle: first place- Alyssa Palsson, fourth place- Jennifer Long.

Boys 50 Yard Freestyle: second place- Brent Wooley.

Girls 100 Yard Butterfly: second place- Grace Gardiner.

Boys 100 Yard Butterfly: second place- Luis Ordonez, fourth place- Austin Walker.

Girls 100 Yard Freestyle: fourth place- MaryAnn Sayers, fifth place- Alexis Barton, sixth place- Brittany Maynard.

Boys 100 Yard Freestyle: third place- Andrew Vogelsang, fourth place- Chris Willit, fifth place- Foster Benton.

Girls 500 Yard Freestyle: third place- Audrey Cate.

Boys 500 Yard Freestyle: first place- Jacob Kopenski, fourth place- Edward VanCise, fifth place- Ben Keffer.

Girls 100 Yard Backstroke: third place- Jennifer Long, fourth place- Melissa Hailey, fifth place- Sierra Hawkins.

Boys 100 Yard Backstroke: second place- Max Keffer, third place- Foster Benton.

Girls 100 Yard Breaststroke: first place- Alyssa Palsson, sixth place- MaryAnn Sayers.

Boys 100 Yard Breaststroke: first place- Brent Wooley, fifth place- Andrew Vogelsang, sixth place- Tyler Coley.

The next competition is the Southlake Dragon Hunt Swim Meet and will be held at the Southlake ISD Natatorium on Saturday, Oct. 19 at 10 am.